Bērna piedzimšana ir īpašs laiks visas ģimenes dzīvē. Bērns piedzimst, un vecāki vēlas par to parūpēties pēc iespējas labāk.Par pareizu mutes higiēnu jārūpējas jau no pirmās bērna dzīves dienas!

Mutes higiēna zīdaiņiem noteikti jāsāk pirms pirmo zobu parādīšanās bērna mutē vai pat agrāk, jo bērna zobu veselību ietekmē arī mātes uzturs grūtniecības laikā. Tas, ka bērnam pirmajos dzīves mēnešos nav zobu, neatbrīvo vecākus no ikdienas mutes higiēnas. Smaganu tīrīšana pēc barošanas ir svarīga mutes veselībai un samazina sāpīgu gļotādu slimību risku. Tātad, kā jūs varat rūpēties par sava bērna mutes veselību?

Pirmajos bērna dzīves mēnešos vislabākās ir visvienkāršākās metodes un neprasa izmantot specializētus kopšanas līdzekļus. Viss, kas jums nepieciešams, ir parasta marle vai kokvilnas auduma gabals, kas jāsamitrina ar siltu ūdeni, un pēc barošanas uzmanīgi noslaukiet smaganas un mutes gļotādu. Tas, ka mazulis dzer tikai mātes pienu, nenozīmē, ka pēc barošanas viņa mutē nav baktēriju. Tie pastāv un vairojas, ja mēs laikus neiztīrām bērnam muti. Bērna mutes higiēnas neievērošana pēc barošanas var izraisīt baltas aplikuma parādīšanos un izmaiņas gļotādās. Var parādīties piena sēnīte un čūlas, kas bieži sastopamas bērniem. Zobārstniecības veikalos un aptiekās tiek piedāvātas arī īpašas ar ksilītu piesūcinātas tīrīšanas salvetes, kuras tiek izmantotas bērnu smaganu mazgāšanai un tīrīšanai. Salvetes parasti ir veidotas tā, lai tās atbilstu pieaugušā pirkstam, un to lietošana ietver salvetes uzlikšanu uz vecāku pirksta un maiga bērna mutes noslaukšana. Ksilīts ir dabīgs cukurs, kas līdzsvaro pH līmeni mutē pēc ēšanas, tādējādi ierobežojot baktēriju vairošanos, kas ir galvenais mutes slimību cēlonis.

Zobu šķilšanās želeja un zobgraužņi mazuļiem. Zobu nākšanas periods ir ļoti grūts laiks bērna un, protams, viņa vecāku dzīvē. Pirmo zobu šķilšanos pavada smaganu sāpes un nieze, kas kļūst jutīgas, pietūkušas un sāpīgas. Sāpju remdēšanu nodrošinās visa veida kompreses un speciālie zobgraužņi, kas mazina niezi. Daudzus no tiem var atdzesēt ledusskapī un pēc tam pagatavot lielisku kompresi, lai nomierinātu sāpošās smaganas. Pats galvenais, lai mūsu mazulis to uztvertu pozitīvi un gūtu vēlamo efektu. Sāpes efektīvi mazinās zobu šķilšanās želeja, kas, pateicoties tā aktīvajām sastāvdaļām, iedarbojas uz smaganām pretsāpju un nomierinoši. Visbiežāk zobu šķilšanās želejas satur kumelīšu vai salvijas ekstraktu, kas mazina iekaisumu, kā arī B5 vitamīnu, kas atbalsta smaganu atjaunošanos. Daži zobu šķilšanās gēli satur arī anestēzijas līdzekļus, kas nodrošina tūlītēju sāpju mazināšanu.

Zobu šķilšanās ir sākusies un mūsu mazulim ir pirmais zobiņš? Par to pienācīgi rūpēties ir ne tikai prieks, bet arī pienākums. Katrs zobs, kas parādās, ir jākopj ar vislielāko rūpību un precizitāti. Bērna mute jātīra pēc katras barošanas. Kad bērnam parādās pirmie piena zobi, jums vajadzētu apsvērt iespēju iegādāties zobu birsti. Šobrīd bērnu un zīdaiņu mutes higiēnas preču tirgus ir tik liels, ka zobu birstes iegāde bērnam noteikti nebūs problēma. Bērna zobu birstei jābūt ar mazu galviņu, vēlams ar silikona pārklājumu, lai novērstu nobrāzumus. Zobu birstes sariem jābūt mīkstiem, cieši pieguļošiem un noapaļotiem galos, lai nodrošinātu efektīvu, taču drošu zobu un smaganu tīrīšanu.

Vai pirmā piena zoba kopšanai ir nepieciešama zobu pasta?Pirmais zobs un katrs nākamais piena zobs, kas parādās bērna mutē, ir jākopj tāpat kā jebkurš pastāvīgais zobs. Pieaugušajiem zobi jātīra pēc katras ēdienreizes un vismaz divas reizes dienā, un bērniem, pat pašiem mazākajiem ar vienu zobu, ir jānodrošina tāda pati regulāra mutes higiēna, tostarp jālieto īpaša bērnu zobu pasta. Viss, kas jums jādara, ir uzklāt uz zobu birstes ekspertu ieteikto zobu pastas daudzumu; norīšanas risks ir minimāls, un jebkāds norītas zobu pastas daudzums nekādā veidā neietekmēs bērna veselību. Atcerieties, ka ļoti maziem bērniem paredzētās zobu pastās nedrīkst būt kairinošas vielas, SLS, ķīmiskie putotāji un spirts.

Piena zobiem ir liela nozīme bērna veselībai un pareizai attīstībai. Piena zobi veido runas aparātu, nodrošina pareizu uzturu un ir atbildīgi par visas bērna sejas pareizu attīstību. Pirmo zobu veselība ietekmē arī pastāvīgo zobu veselību. Kariess, kas skar piena zobus, ļoti ātri izplatās uz pastāvīgajiem zobiem, kas jau ir izveidojušies smaganās. Nepareiza mutes higiēna ietekmē bērna zobu un visa ķermeņa veselību, radot būtiskas novirzes viņa attīstībā. Pirmajai adaptācijas vizītei pie zobārsta ir jānotiek, kad parādās pirmais zobs. Kontroles apmeklējumi jāveic reizi sešos mēnešos vai pēc speciālista ieteikuma. Bērniem kariess attīstās daudz ātrāk nekā pieaugušajiem, līdz ar to palielinās apmeklējumu biežums. Papildus regulārām mutes dobuma pārbaudēm, adaptācijas vizītes pie zobārsta ir vērstas arī uz to, lai bērnu iepazīstinātu ar ārstu un mazinātu ar zobārstniecības kabineta apmeklējumu saistīto stresu. Bērns, kurš labi atceras pirmo zobārsta apmeklējumu, turpmāk nebaidīsies no zobu ārstēšanas, un zobārsts neradīs stresu un trauksmi. Ja aizvedīsim bērnu pie zobārsta, kad viņam sāp zobs un visa vizīte saistās ar sāpēm, iespējams, bērnam paliks sliktas atmiņas un ilgus gadus katrs zobārsta apmeklējums var radīt stresu.

Bērniem jau no mazotnes jāmāca regulāra mutes dobuma kopšana. Atkārtotas ikdienas aktivitātes, tostarp zobu tīrīšana, palīdz bērnam attīstīt pareizas aprūpes prasmes. Mutes higiēnas līdzekļi bērniem un zīdaiņiem, papildus kopšanai, ir paredzēti arī, lai motivētu bērnus ikdienas mutes higiēnai. Zobu birstes, šokolādes vai saldējuma garšas zobu pastas, kā arī visas elektriskās zobu birstes jaukās krāsas ir izstrādātas, lai piesaistītu jūsu bērnu un mudinātu viņu gūt gandarījumu no viņa ikdienas mutes dobuma kopšanas rutīnas. Pateicoties pozitīvajai asociācijai, bērns daudz labprātāk katru dienu tīra zobus, un tam ir liela nozīme mutes dobuma un visa organisma veselībai. Veselīgi piena zobi ietekmē mutes dobuma un visa ķermeņa veselību, kā arī pareizu bērna attīstību.

Zobu kopšanas piederumi mūsu veikalā